Práce na pripomienkach k návrhu novely vyhlášky MV SR č. 94/2004 Z. z. pokračujú aj cez víkend

Autor:  | 29.10.2017 | Počet zobrazení: 1 157 | Komentáre: 5

Keďže sme dňa 28. 10 2017 oznámili informáciu o zverejnení návrhu vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 94/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú technické požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť pri výstavbe a pri užívaní stavieb v rámci MPK, chceme Vás ďalej motivovať, aby ste prejavili záujem prispeniu jej konečného znenia.

Naši experti a odborníci pracovali aj cez víkend a mnohí z nich nám zaslali návrhy a podnety, ako odborne vnímajú znenie novely uvedeného právneho predpisu z pohľadu aplikačnej praxe Ľudia pracujú aj za darmo.

Keďže predkladateľ novely právneho predpisu podľa svojich oficiálnych tvrdení na portáli Slov-Lex zvolil netradičnú kombináciu „neexistujúcej“ účasti verejnosti na tvorbe právneho predpisu, ktorú uvádza najprv v predbežnej informácii (verejnosť sa nemôže zúčastniť, tým, že je len informovaná) a následne v správe o účasti verejnosti na tvorbe právneho predpisu, naopak uvádza, že verejnosť sa napriek možnosti zúčastniť sa, nezúčastnila na príprave právneho predpisu (neposlala žiadne pripomienky), cítime povinnosť Vám objasniť, čo môžete uskutočniť.

Nedajte sa odradiť pocitom, že nemáte možnosť ovplyvniť legislatívny proces. V prílohe Vám posielame sľúbené návrhy na zmeny, o ktorých sme komunikovali na medzinárodnej odbornej konferencii Protipožiarna bezpečnosť stavieb 2017, a ktoré vypracovali naši experti a odborníci v oblasti PBS. Pridajte sa k tomu, že sami uvediete, čo je podľa Vás podstatné pre zlepšenie protipožiarnej bezpečnosti stavieb. Vaše návrhy posielajte na e-mailovú adresu sekretariat@appo.sk. do 6. 11. 2017.

Vaše pripomienky a návrhy zapracujeme a zverejníme (v rámci pripomienok APPO SR – bez uvedenia Vašej identity – ak to budete požadovať) na portáli Slov-Lex a následne ich budeme obhajovať pred predkladateľom právneho predpisu, ak sa dostaneme do rozporového konania, čo dúfame a sme o tom presvedčení.

Pripomienky tých, čo aj cez víkend pracujú (dobrovoľne a zadarmo)

Reakcie k článku

 1. Autor: Ovitsch dňa

  Dobrý deň,

  celá ochrana pred požiarom, hlavne koordinácia medzi požiarnou ochranou a elektroinštaláciou je plná nedorozumení, nepochopenia a nepresností. Vo fachu to funguje tak, že všetko, z čoho trčí kábel, má na starosti elektrikár a nikto iný sa nestará a nepokúša sa pochopiť. A elektrikár to napojí a zaistí pred skratom a tiež sa viac nestará.

  Napríklad, kábel k núdzovému osvetleniu má prísne požiadavky, bakelitové svietidlo má v požiari životnosť asi minútu. Vrátane svorkovnice, v ktorej sa vyskratuje a znefunkční celá vetva NO.
  Existuje riešenie s rozbočnou krabicou a poistkou pred svietidlom, ale v praxi som to asi ešte nevidel.

  Ďalej, ovládacie prvky CENTRAL STOP a TOTAL STOP – naozaj to musí byť tlačidlo, čo zhadzuje deón, alebo to môže byť poistkový odpínač v prípojkovej skrini na fasáde?
  Alebo deón s ovládacou rokoväťou na dverách rozvádzača? Ako presvedčiť distribučnú spoločnosť, že v bytovom dome s veľa elektromermi potrebujeme v nemeranej časti zvodiče prepätia (chránia objekt aj pred požiarom) a ovládacie obvody podpäťovej cievky? Kto má dvíhať istič po krátkodobom výpadku dodávky el. energie? Kábel k tlačidlu CENTRAL STOP môže ostať pod napätím?

  Chcelo by to grafickú prílohu s takou schémou zapojenia, aby:
  – montážnik vedel, ktorý kábel má kam zamontovať
  – distribučná spoločnosť z toho nemala podozrenie na neoprávnený odber elektrickej energie
  – CENTRAL STOP sa nevypínal, alebo zapol po výpadku el. energie, ktorý môže trvať od niekoľko milisekúnd až po niekoľko hodín. (Inak investor pozve šikovného elektrikára, ktorý to celé znefunkční a má pokoj.)
  – HaZZ s tým súhlasil vo viac, ako v jednom okrese

  Blokové schémy, ktoré k tejto problematike kolujú po nete, sú všetky na prd. Lebo je v nich nakreslené, ČO a KEDY sa má vypínať, ale nie je z toho jasné, AKO. Sú odvolávky na bezpečné vypínanie v predmetových normách, ale väčšinou to má životnosť do prvej letnej búrky. Potom prichádza na scénu šikovný elektrikár…

  Ďalej, obchodný dom, kde je trafo, dieselagregát, požiarne ventilátory s náväznosťou na otváranie dverí, CBS pre núdzové osvetlenie, stabilné hasiace zariadenie, EPS, PSN, požiarny rozhlas, UPS pre pokladne, CENTRAL STOP +TOTAL STOP.
  Súčinnosť a priority medzi týmito zariadeniami programujú v každom okrese inak. To nie sme v jedenej EÚ? Každý okres má na tieto veci vlastné predpisy? Alebo žiadne a improvizuje sa so zariadeniami za ťažké tisíce?

  Výsledok je taký, že za veľa peňazí robíme pro-forma riešenia, ktoré sa ako-tak držia predpisov, ale ich prínos v prípade požiaru je pochybný.

  Trocha mi to pripomína príbeh raketoplánu CHALLENGER, ktorý dobre fungoval, až kým nezhorel kvôli súčiastke za pár dolárov. Technici upozorňovali na závažnosť rizika, ale nikto z managementu nemal odvahu zastaviť štart, lebo byrokracia len tak nepustí. Na ohrozenie životov 7 astronautov odvahu nepotrebovali, to bolo v súlade s očakávaním.

  Ing. Ondrej Galovič
  ondrej.galovic@neunet.sk

 2. Autor: lehocky dňa

  Súhlasím s kolegom Galovičom do bodky – pozri našu diskusiu na 45.konferencii práve pred rokom. Ustanovenia nie sú jednoznačné, ich výklady nie sú iba neodborné, ale priamo nezmyselné.
  Vyžaduje to diskusiu širšiu a najmä hlbšiu, a to ako v oblasti vyhlášky, tak v oblasti tech. noriem;
  radšej sa trocha oneskoriť s novelami, ako ich zbabrať a ostať znova na polceste – o rok si budeme potom zasa vymieňať názory, ako to nie je v poriadku.
  Nehovoriac o tom, že ak v Bruseli naozaj prijmú našu iniciatívu a tá sa nám vráti ako EN, už nebude cesty späť.

  Ing Lehocký
  lehocky@disam.sk

 3. Autor: specilista PO dňa

  Každý okresné riaditeľstvo HaZZ má “vlastný prístup” k požiarnej ochrane
  preto, že v prvom rade asi ťažko rozumejú elektrike ako takej a dlhodobo nefunguje
  žiadne koordinované riadenie požiarnej prevencie

  Ďalší dôvod súčasného stavu je ten, že už 8 rokov neexistujú v SR žiadne
  právne požiadavky na projektovanie elektrických inštalácií, ako v jedinej
  krajine na svete, snáď okrem Pobrežia Slonoviny. Nikomu to však zrejme
  neprekáža, lebo žiadna profesijná elektrotechnická organizácia resp.
  odborná verejnosť nepodniká viditeľné kroky, aby sa to právne upravilo.

  Ďalší dôvod je ten, že hoci už dva roky platí zákonná požiadavka na
  projektovanie zariadení na trvalú dodávku elektrickej energie pri požiari
  autorizovaným stavebným inžinierom elektro podľa § 11c ods. 6 zákona č.
  314/2001 o ochrane pred požiarmi a “elektrikári” na stavbách inštalujú
  tieto zariadenia bez autorizovanej projektovej dokumentácie a sami
  rozhodujú o tom, ako budú vyzerať trasy na TDEE a ako bude všetko “fungovať”.

  Ďalší dôvod je, že málokto číta normy s porozumením a v súvislostiach a
  kašle na ich obsah.

  Ďalší dôvod je ten, že štátny slovenský národný normalizačný orgán nemá na to, aby udržal aktuálnosť a úroveň noriem, nedokáže efektívne riadiť ani sám seba a nie ešte normalizačnú činnosť.

 4. Autor: lsemancik dňa

  Co sa tyka vypracovavania projektu alebo coho to elektroinstalacie TOTO VOBEC NESPADA POD SPECIALISTU PO. Lebo NIE JE ELEKTROTECHNIK SPECIALISTA, nie je tak isto ANI STATIK, NIE JE ARCHITEKT, NIE JE VODAR, NIE JE ani cim nie je…. nie je nicim na co nema vzdelanie…

  Kto elektricke zariadenie NAVRHUJE ten si ho AJ PROJEKTUJE. A projektovat si ho musi NA ZAKLADE projektu PO, tak isto ako ho projektuje NA ZAKLADE MIESTNOSTI A UCELU, od architekta, prostredia atd.

  Takze nezatazujte specialitov PO, ci uz APPO alebo neviem kto vecami ktore nikdy nespdali priamo pod poziarnu ochranu budov. Takymto sposobom zachvilku moze byt specialista PO RIADITEL ZEMEGULE, lebo bude zodpovedny za CELU STAVU, dokonca aj za beton v zakladoch.

  Takze cesta APPO smerom k elektrickym istalaciam je podla mna uplne scestna a riesit si ju maju ciste na urovni predpisov elektroinstalci voci elektrikarom specialistom a voci ich predpisom.

  • Autor: Ovitsch dňa

   Asi nie celkom rozumiete, čo píšem.
   Keďže projektant PO nie je statik, nemusí rozumieť, aký je rozdiel medzi dreveným a oceľovým trámom.
   Keďže nie je vodár, nemusí rozoznať potrubie DN50 od DN100.
   Keďže nie je architekt, nemusí rozoznať dvere šírky 80 od 120 cm.
   Keďže nie je vzduchár, nemusí rozoznať, kedy je klapka zavretá a kedy otvorená.
   A tak podobne.

   (Tým nechcem znevažovať robotu projektantov PO, ale chcem poukázať na to, že stavba je komplexná vec a treba mať trocha aj medziodborový prehľad.)

   Elektrikári nie sú požiarnici, tak tiež sa nemusia zamýšľať nad tým, že tie veci v normálnom stave fungujú inak, ako pri požiari.
   Napríklad, že v normálnom stave fungujú, ale pri požiari možno nie. Hlavná vec, že elektrika nikoho neskope.
   To nevadí, že ľudia ostanú zašprajcnutí v požiarnom evakuačnom výťahu, keď im niekto iniciatívne po ceste vypne TOTAL STOP.
   Ale na to prídeme až po požiari.
   Či?

   V našej gubernii projektovanie el. zariadení je voľná živnosť.
   Čiže projektant el. zariadení nemusí mať ani dokončenú pomocnú školu a namiesto podpisu stačí tri krížiky.
   Od koho chcete, aby predpisy čítal s porozumením?

Pridať komentár