Príčiny vzniku požiarov verzus príčiny ich rozvoja a šírenia na Slovensku

Autor:  | 16.10.2012 | Počet zobrazení: 3 674 | Komentáre: 4

Nedávno som počul jeden veľmi zaujímavý názor. Vyjadril ho jeden uznávaný odborník na požiarnu bezpečnosť stavieb. Citujem: “Neviem prečo každého zaujíma len príčina vzniku požiaru, ale nikto sa v správach nevenuje príčinám šírenia ohňa a dymu po jeho vzniku a správaniu sa osôb. Príčiny vzniku požiaru sú najviac zaujímavé možno z hľadiska štatistického spracovania.”
Táto myšlienka ma naozaj donútila sazamyslieť nad tým, prečo sú ľudia schopní vyskočiť z okna na piatom poschodí v obytnom dome, keď horí byt na prízemí? Je vnímanie opatrení požiarnej bezpečnosti stavieb u občanov také ako by sa očakávalo? Majú “naozaj” také informácie ako je potrebné sa správať? Videl už niekto z nás cvičný požiarny poplach napr. v nákupnom centre, ktorý by sa mal v zmysle zákona vykonávať raz za rok?
Potom som si však uvedomil, že kým si takto meditujem, tak mi zatiaľ zvädnú všetky moje rododendróny, kaktusy a iné okrasné dreviny, ktorými som vyzdobil schodisko v našom paneláku od 8.poschodia až po prízemie. Niektorí natvrdlí susedie sa sťažujú, že sa cez schodisko, kôli tejto nádhere, skoro vôbec nedá pohybovať a pritom všetci aj tak jazdia výťahom. Sú to tupci leniví. Radšej by sa mali postarať o to, aby som vodu na kvety nemusel vláčiť až z pivnice, pretože na celom schodisku nenájdete jediný zdroj vody na polievanie. Keď navrhuje niekto stavbu, tak by mal myslieť nie len vytvorenie priestorov pre zimnú záhradu na schodiskách, ale aj na to, ako vyriešiť jej zavlažovanie, no nie?

Reakcie k článku

  1. Autor: PrevenciaNR dňa

    Nedá mi nezareagovať na chystanú budúcnosť ohladne novely zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi, kde jeho pripravovanou novelou okresné riaditeľstvá hasičského a záchranného zboru už nebudú môcť vykonávať kontrolu spoločných priestorov v bytových domoch (chystá sa zrušenie § 25 ods. 1 písm. b)) a pravdepodobne tieto kontroly ostanú ponechané na kontrolnú skupinu obce (vo všetkej úcte k nim), tak ak je toto krok vpred, tak nás čakajú náročné časy, tak snáď ostáva len dúfať, že toto sa v nej nepresadí. Zametenie problému nie je riešením!

  2. Autor: František Gilian dňa

    Kontrolná skupina obce môžu byť aj tí občania, čo pestujú na schodiskách panelákov zimné záhrady?
    Ak áno tak to mi vyhovuje, pretože sa konečne stretnem s pochopením mojej skrášľovacej záľuby.

Pridať komentár